Polacy wciąż nie są zadowoleni z wysokości zarobków i szukają sposobów na poprawienie sytuacji materialnej. Aż 65 proc. polskich pracowników przyznaje, że główną motywacją do zmiany pracy są właśnie pieniądze – wynika z badania Pensjometr.pl od Monster Polska.
Dla 65 proc. pracowników z Polski atrakcyjna oferta pracy w nowej firmie oznacza większe pieniądze. Równie wysoko wśród najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zmianie pracy znalazła się gwarancja dobrych relacji między członkami zespołu. Na ten czynnik wskazało aż 56 proc. osób biorących udział w badaniu.
W dalszej kolejności do zmiany pracy skłaniają możliwość rozwoju zawodowego (37 proc.), interesująca praca (25 proc.) i wyzwania zawodowe (18 proc.). Równie istotnym czynnikiem jest fakt, że w nowej firmie będziemy mieli więcej czasu wolnego (elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej) i krótszy dojazd. Tych dwóch odpowiedzi udzieliło po 15 proc. badanych. Najmniej motywujące okazały się marka pracodawcy (7 proc.) i benefity (4 proc.).
- „Badania pokazują, że firma, która nie może zaoferować w najbliższym roku podwyżek pracownikom, musi gwarantować bardzo dobrą atmosferę pracy. W przeciwnym razie nie ma szans na utrzymanie zespołu w stałym składzie, a dodatkowo może mieć problem z rekrutacją nowych osób” – mówi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.pl.
Przed złożeniem wypowiedzenia w głowie pojawiają się pytania
Najbliższy rok może być na polskim rynku pracy dynamiczny. Okazuje się, że 43 proc. badanych uważa, że zarabia za mało, biorąc pod uwagę aktualne stanowisko i obowiązki, a 34 proc. ma wątpliwości czy wynagrodzenie jest odpowiednie. Tylko 21 proc. jest zdania, że zarabia adekwatnie do stanowiska i obowiązków, a 3 proc. uważa, że zarabia za dużo.
Niezadowolenie spowodowane niewystarczającym comiesięcznym przelewem sprawia, że w głowie pracownika pojawia się wiele pytań. Narasta chęć zmian, zwłaszcza gdy zatrudniony czuje się niedoceniany. W wyniku rodzącej się frustracji zaczyna poszukiwać nowych ofert pracy. Przy każdej z propozycji pracownik stara się odpowiedzieć sobie na pytania o korzyści w nowym miejscu pracy, możliwość samorealizacji, kulturę pracy zespołu czy też długość dojazdu do firmy.
- „Szukając odpowiedzi na te pytania, pracownicy często analizują ankiety płacowe, które pomagają określić ich aktualną wartość rynkową w odniesieniu do ich obecnej lub przyszłej pracy. Poza tym szukają informacji o pracodawcy na jego stronie internetowej, w mediach społecznościowych i wśród znajomych z branży” – komentuje Pocheć z Monster Polska.pl.
Sposoby na wyższe zarobki
Choć w kontekście pracy rozpatrywanych jest wiele kwestii, to najważniejsze są płace. Okazuje się, że 48 proc. badanych z Polski uważa, że najszybszą drogą do podniesienia zarobków jest właśnie zmiana pracodawcy. Nie jest to jednak jedyna możliwość poniesienia dochodów.
Z badań serwisu Pensjometr.pl od Monster Polska wynika, że 35 proc. uważa, że warto negocjować warunki zatrudnienia z obecnym szefem, 21 proc. – odpowiedziała, że podwyżka przyjdzie po tym, jak pokażemy chęć rozwoju kariery w obecnym miejscu pracy, 15 proc. – myśli o znalezieniu innego źródła dochodu poza pracą, 12 proc. – upatruje poprawy sytuacji finansowej w założeniu własnej firmy. Znacznie mniej badanych, bo 7 proc. odpowiedziało, że warto rozpocząć naukę, co przełoży się z czasem na podwyżkę, a 5 proc. uważa, że większe pieniądze zapewnią im dodatkowe godziny pracy u aktualnego pracodawcy.
Sytuacja w Europie
Poza Polską w identycznym badaniu udział wzięli pracownicy z 10 krajów: Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Słowenii, i Serbii, Węgier.
Okazuje się, że najbardziej zadowoleni ze swojej pracy i płacy są Finowie – aż 47,2 proc. i Słowacy – 29,1 proc. Niedocenieni finansowo czują się z kolei pracownicy w Słowenii (58,3 proc. odpowiedzi), na Litwie (56,5 proc) oraz na Węgrzech (50 proc.).
Co innego i w różnym stopniu motywuje pracowników w Europie do zmiany pracy. Pieniądze motywują najbardziej Chorwatów (74,9 proc.), później Węgrów (66,8 proc.) i Polaków (65 proc.). Relacje międzyludzkie w pracy wśród badanych krajów są najważniejsze dla Polaków (przypomnijmy, że wskazało na nie aż 56 proc. badanych). Ważne są także dla Chorwatów (43,9 proc.) i dla pracowników ze Słowenii (43,6 proc.).
Badanie pokazuje, że Finów kusi fakt, że praca jest interesująca (56,7 proc.). Dojazd do pracy jest ważny na Łotwie (22,4 proc.). Marka firmy ma niewielkie znaczenie na zmianę pracy – największe na Łotwie (9,9 proc.).
Niezależnie od kraju, w tym także w Polsce, główną motywacją do pracy są pieniądze. Zbyt niskie sprawiają, że pracownik mniej się angażuje, aż w końcu odchodzi. Jednocześnie pracownicy wciąż chcą mieć poczucie, że robią coś ważnego i ze zgraną ekipą. Firma, która chce zapobiec rotacji w 2018 roku, musi kompleksowo zadbać o swoich pracowników.
Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2017 roku wśród pracowników z 11 krajów: Chorwacji, Czech, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii, i Serbii, Węgier. Wzięło w nim udział 41,5 tys. osób.
Link do strony artykułu: https://wwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/polakow-do-zmiany-pracy-motywuja-pieniadze-wyniki-badan